3. Havaalanına komşu arsa alan kazanır mı? « Geri Dön

TSKB Gayrimenkul Değerleme AŞ Kurumsal Değerleme ve Özel Projeler Departmanı Müdürü Ozan Kolcuoğlu, İstanbul’a üçüncü havalimanı ve üçüncü köprü yakınlarında yer alan bölgelerde ulaşımın çok daha kolaylaşacak olması nedeniyle daha da değerleneceğini belirtiyor, “Bölgede metrekare fiyatları projeler açıklanmadan önceki rakamlardan neredeyse iki katı oranında arttı” diyor.

-İstanbul’un üçüncü havalimanı ve İstanbul Boğazı‘na inşa edilen Yavuz Sultan Selim köprüsünün bölgeye sağlayacağı katkının ne ölçüde olacağını artık rakamsal boyutta telaffuz etmek yerine katkının mutlaka olacağını bilerek hareket etmek daha sağlıklı.. İkinci Boğaz içi Köprüsü inşa edilirken de benzer beklenti ve spekülasyonlar gündeme gelmişti. Ozan Kolcuoğlu, köprü ile aynı sürede bitirilmesi hedeflenen havaalanının Arnavutköy-Göktürk-Çatalca yollarının birleştiği kavşakta inşa edilmesinin bölgenin her yönüyle kalkınması açısından çok önemli olduğunu vurguluyor.

-Havaalanı proje alanının güneyinden geçen ve üçüncü köprü ile bağlantılı olacak yolun sağlayacağı katkıyı da unutmamak gerek.

-Üçüncü havaalanı ile otel, ofis, alışveriş merkezi, konut, sanayi, lojistik, depolama, hastane, eğlence, teknokent, üniversite ve diğer üretim fonksiyonları bölgede konumlanmaya başladı. Ofis kullanımı da artacak. Bu nedenle havaalanı bölgesinde bu konsepte ağırlık veren şirketlerin projelerinden şimdiden yer alanlar 3 - 4 yıl sonra büyük kazanç sağlamış olacak.

-Uzmanlar, Avrupa yakasında Silivri, Çatalca, Boyalık, Göktürk ve Zekeriyaköy’ün ana bağlantı noktaları konumunda olduğuna dikkat çekiyor. Mesela Zekeriyaköy-Uskumruköy bölgesi, imar çalışmalarının başlaması ve tünel inşası sonrasında popülaritesini arttırdı ve fiyatlarda son iki – üç yılda yüzde 35-40 artışlar meydana geldi.

Basın Ekspres Yolu üzerinde yer alan parseller “Prestij ve Hizmet Alanı” olarak değişim gösterdi. Bu alanlarda otel, rezidans, AVM, medyaya yönelik tesisler gibi hemen hemen her tip ticari nitelikli ve kompleks yapılar inşa ediliyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme AŞ Kurumsal Değerleme ve Özel Projeler Departmanı Müdürü Ozan Kolcuoğlu, bölgede halihazırda tamamlanmış veya inşaatı devam eden nitelikli rezidans, ofis, otel, AVM projeleri yer almadığını, bölgedeki arsa fiyatlarındaki artışların dönüşümün bir diğer somut göstergesi olarak ortaya çıktığını dile getiriyor.

-Üçüncü Havaalanının gözde bölgesi Tayakadın mevkii mevcut durum itibariyle orman ve su havzalarıyla niteliksiz konut yerleşimlerinin görüldüğü bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. İstanbul’da kaçak yapılaşmanın yoğun olduğu bölgelerin başında yerini alan Arnavutköy, hem üçüncü havalimanına yakın hem de üçüncü köprünün bağlantı yollarının üzerinde yer alıyor. Bölgede arsa fiyatlarında son zamanlardaki artışlar dikkati çekiyor. Bahçeşehir-Ispartakule bölgesine de Kuzey Marmara Otoyolu’ndan bağlantı sağlandı. Bu da bölgedeki mevcut boş konut stokunun azalmasını ve yeni konut projelerinin artmasına neden oldu. Bölgede metrekare fiyatları projeler açıklanmadan önceki rakamlardan neredeyse iki katı oranında arttı. Karaburun mevkii de üçüncü havaalanı proje alanı dışında yer almakla birlikte, proje alanına bitişik konumda. Bölge 1993’te imara açıldı ve hâlâ aynı imar planları geçerliliğini koruyor. Bölgede arsa fiyatları havaalanı projesinden önce de rutin olarak bir artış gösteriyordu, ancak son bir yılda artışlar yüzde 30-50 seviyelerinde gerçekleşti. Bölgedeki güncel arsa satış fiyatları deniz gören konut arsalarında metrekare başına ortalama 1.000 lira, deniz görmeyen konut arsalarında ise ortalama 800 lira. Şu anda 1.000 lira olan arsa metrekare fiyatları iki yıl önce 500 lira seviyesindeydi.

-Yeniköy mevkiinin yaklaşık yüzde 70’lik bölümünün havaalanı proje alanı içerisinde yer alıyor. Bölgede mevcut durum itibariyle imar planı yok. Buna rağmen tarla vasıflı taşınmazlar için istenen satış fiyatı günden güne artıyor.

-Durusu Gölü (Eski Terkos Gölü) çevresi havaalanı proje alanı dışında yer alıyor. Ancak proje alanına bitişik konumda olması bile bölgedeki arazilerin değerine etki yaptı. Yapılaşma hakkı bulunan parseller için metrekare başına 400 lira seviyelerinde satış bedeli isteniyor.

Tamamı proje alanı içerisinde yer alan Tayakadın‘da imar planı bulunmuyor. Bölgedeki imarsız tarla vasıflı taşınmazlar için istenen satış fiyatları sürekli artıyor.Sonuç olarak, Tayakadın fiyat artışının en fazla görüldüğü bölgelerin başında geliyor.


Tarih (13.06.2015)      kaynak (http://www.yeniakit.com.tr/haber/3-havaalanina-komsu-arsa-alan-kazanir-mi-66482.html)

 
Son Gezdiğiniz Portföyler »
            Ekibimiz
RE/MAX Erguvan Ekibi »
            İstek&Öneri
İstek ve önerilerinizi
bizimle paylaşın. »
          Hizmetlerimiz
Yaptığımız Hizmetler »
            Bölge Haritası
Bölge&Deprem Haritası »
            İski Koruma Bantları
 
          Yatırımcı Rehberi
 
          Çözüm Ortağınız
2/B Çözüm Ortağınız Olalım »
Usd       : 8,4471 TL
Euro      : 10,0221 TL
Sterlin  :
 11,7911 TL     TCMB
 
       
Copyright © 2009 RE/MAX Erguvan Ferhatpaşa Mahallesi Öğretmen Nevzat Tekin Cad. No:25/A Çatalca-İstanbul-Avrupa
Tel: 212 787 17 06    Tel-2: 533 950 38 18    Faks: 212 787 15 06

Haftanın 7 günü açığız