3. Köprü bölgeye bereket getirdi! « Geri Dön

Kenan Biter'in haberi

İstanbul'a üçüncü bir boğaz köprüsü ile yeni havaalanı planları Çatalca ile Silivri'deki arazilerin fiyatlarını bir anda yükseltti. Adı havaalanı ve 3. köprü ile anılmaya başlanan Çatalca'da fiyatların yüzde 30'dan başlayıp yüzde 70'e çıkan oranlarda arttığı belirtilirken, yine havalanı için düşünülen Silivri'de de arazi fiyatları artama devam ediyor.Bölgeye Köprü ve havalalanı projelerinden sonra bir de hızlı tren projesi çıkarılması bölgede doping üzerine doping etkisi yarattı.


Bölgede emlak hareketlerinin hızlandığını söyleyen Remax Erguvan Gayrimenkul Hizmetleri Genel Müdürü Engin Eren,köprü projesi ile bölgede ne gibi değşiklikler olduğunu,bölgede yatırım yapacak yatırımcıların nasıl bir yol izlemesi gerektiği ve bölge üzerinde geliştirilen projeleri anlattı.

3. Köprü bölgede hareketliliğe yol açtı

3.Köprünün geçeceği güzergahlar ile ilgili Avrupa Yakasında açıklanan bölgelerde hareketlilik oluştu, ancak açıklanan güzergahta heyecan ve kaygı da hakim.

Remax Erguvan Brokeri Engin Eren, eylül ayında yaşanan sel felaketinden sonra güzergâhın değişime uğrayabileceğini belirtti.Bunu ise şöyle açıklayan Eren, ‘’Şu anda açıklanan plan Sazlıbosna ve Büyükçekmece göllerini kısmen etkilemektedir. Ayrıca 1/100.000 İstanbul Çevre Düzeni Planı’na yapılan itirazlar ve yaşanan sel felaketi 3. Köprü yollarının değişimini gündeme getirebilir.Bu konuda Büyükşehir Belediyesi Şehir Planlama Müdürlüğü çalışmalarını sürdürmektedir. Aslında fazla dikkat çekmeyen ama çok önemli olan diğer bir konuda hızlı tren projesidir.Bu projede 3. Köprü yolları ile kısmen kesişmektedir’’ dedi.

Köprü projesinin güzergahı netleşmemesi dalgalı fiyat oluşturdu

Köprü gündeme gelmeden önceki fiyatlar bölgesel değişim göstermek kaydı ile %20 ila %80 ne kadar artış gösterdi. 3. Köprü yollarından direkt etkilenen arazilerin, arsaların kısacası bütün yapıların fiyatlarında yükselme değil düşme eğilimi gerçekleşti.3. Köprü güzergahının kesinleştirilmemesi dalgalı fiyatlar oluşmasına, yatırımcıların ise “bekleyelim görelim” şeklinde davranış sergilemelerine sebep oldu.

En çok köprünün çıkış noktaları değer kazanacak

3.Köprü Projesini değerlendirirken yolların geçeceği alanları bölgesel olarak inceleyip ona göre sanayi, lojisitk, konut, villa projelerine göre prim yapacak bölgelerin kategorize edilebileceğini söyleyen Eren;’’ Çünkü geçmesi muhtemel olan ilçe ve hatta köyler ve caddeler şeklinde konuyu değerlendirmek gerekir.Genellikle otoyol gişe çıkışı olan bölgelerin yakın çevreleri dahil çok kazanç sağlayacağı gibi , yeni sektörler oluşturulabilir hale gelebilecektir. Örneğin otoyol gişe çıkışının yakın çevrelerinde depolama , villa projeleri, konut projeleri oluşturulabilir’’ dedi.

Yatırımcılar istanbul'un kuzeyine kayıyor

Remax Erguvan Brokeri Engin Eren yatırımcılara şu tavsiyelerde bulundu; Genellikle fiyatı doymamış bölgeleri araştırıp İSKİ koruma bantları “Orman Tahdit” haritalarına baktırılarak arazi, arsa vs. gayrimenkul almalarını tavsiye edebiliriz. Ayrıca 1/100.000 İstanbul Çevre Düzeni Planlarını inceleyerek önbilgi edinerek yatırım yapmalarını önerebiliriz. Deprem bölgelerine de dikkat edilerek yatırım yapılması çok önemlidir.Yatırımcının yatırım amacına bağlı olarak seçeceği ürün ve alanları belirlemesini öneriyoruz. İstanbul kuzeye doğru kaymaktadır ve gelişmesi için yeni konut planları deprem de göz önünde bulundurularak bu alanlarda yapılmaktadır.

3.Köprü mal sahiplerinin gözünü açtı

3. Köprünün muhtemel geçeceği güzergahların basında yer almasında sonra bölgedeki mal sahiplerinin çoğunluğu gayrimenkullerini satmaktan vazgeçti veya fiyatlarını arttırdı ve ellerindeki gayrimenkulleri satılamaz hale getirdi acil ihtiyacı olanlar günün fiyatları ile satışa devam ederken,bunun yanında alıcı adaylarının bazıları da henüz güzergahlar kesinleştirilmediği ve açıklanmadığı için bekleyelim ,sonra alalım prensibini uygulamaya başladı. Bölgeye gelen yatırımcılar da konunun netleştirilmesini bekleyerek 2 ye ayrıldılar; risk alıp ekonomik yer alan grup ve 3. Köprü yolları kesinleşsin sonra yer alırım diyen grup, ancak güzergahlar açıklanmadan alım yapanlar da ağırlıktalar.

Yatırımcıların bölge üzerinde geliştirdikleri önemli projeler

Yatırımcıların Bölge üzerinde geliştirdikleri önemli, projeler var;

• Hadımköy’ de toplu konut projeleri yapılıyor ve yayılmaya devam ediyor,

• Akpınar sanayi bölgesi altyapısı ve çevre düzeni ile küçük sanayi sitesi olarak inşa edilmeye devam ediliyor. Kimyadan mobilyaya, giyimden gıdaya,antrepodan lojisitiğe kadar her sektörü barındıracak alt ve üst yapıya sahip .

• Çatalca’ nın merkezinde Kiptaş Konut üretmeyi planlıyor merkez yenileniyor ve süratle kabuk değiştiriyor ve göç alıyor.

• Bahçeşehir’ in arka kısımları toplu konuta ve özel projelere açılmaya devam ediliyor.

Yatırımcı ucuz tarla arazisi arıyor

Kendilerinden, tarla , arsa, lojisitik , depolama , sanayi arsası başta olmak üzere hazır fabrika , depolama tesisleri ve her çeşit ürün istenildiğini söyleyen Remax erguvan Brokeri Eren,ağırlıklı olarak lojisitk , sanayi yerleri ve yatırımcılar için fiyatı çok yükselmemiş tarla ve arazilerin revaçta olduğunu söyledi. Çünkü yıllarca şu neden sonuç yaşandığını söyleyen Eren,'' İmar ve yol güzergahları açıklanınca fiyatlar artmış ve alım zorlaşmıştır. 500 m² den 100.000 m² kadar ve hatta daha fazlasını isteyen yatırımcılarımız mevcuttur. Görsel olarak arazileri, arsaları kısacası parsel ve ada numarası olan fabrika villa vs. dahil bütün koruma bantları ve imar durumları ile Tv ekranından görebilmemiz sayesinde müşterilerin isteklerine ve bütçelerine göre her m² de arazi ve arsa, fabrika ve lojisitk merkezleri , villalar bulmamızın mümkün olduğunu'' söyledi.

Bölgedeki gayrimenkuller yüzde 70 varan oranlarda değer kazandı

Bölgede ki mal sahiplerinin gayrimenkulleri ürün gamına göre değişim göstererek,daha fazla bu durum arazide artış eğilimi göstermektedir.Çünkü imarı olmayan araziler daha çok istek toplamaktadır. Geleceği bilinmeyenler daha çok para kazandırmaktadır. Bölgesel değişim ile imar, ve Nazım İmar Planlarından etkilenme oranına göre %30 - %70 aralığında fiyat artışı yaşanan bölgelerinde mevcut olduğu belirtildi.

Köprü bölgeye daha çok prim kazandıracak

Köprünün geçeceği yerlerde nerelerin daha çok değer kazanacağına yönelik soruya ise Eren şöyle cevap verdi;

''Avrupa yakasındaki yolların geçtiği bölgelerin, ve çıkış yolları olan bölgelerin daha çok , değerleneceği ve 1/100.000 ‘ lik Planlardan pozitif etkilenecek bölgelerin daha çok prim kazandıracağına inanıyoruz. Diğer yollara yapılacak entegrasyon ile yolların geçtiği ve çıkışların oluştuğu bölgelerde hareketlilik oluşması kaçınılmaz olacaktır'' dedi.

Köprünün yapılması öngörülen güzergahlar

Tarabya , Belgrat ormanları ile Fatih ormanları arası , Kemerburgaz’ın güneyi , Alibeyköy, Başakşehir ‘in kuzeyi , Sazlıdere Havzası’nın güneyi, Bahçeşehir’ in kuzeyi, Büyükçekmece havzası’nın kuzeyi, Hadımköy, Çatalca , Silivri , Kınalı olarak Belirtilmiştir. Ancak henüz kesinliği açıklanmamıştır.

Ekotrent

Bu haber toplam 3624 kez okundu.


Tarih (07.02.2011)      kaynak (http://www.ekotrent.com/haber/20091126/3Kopru-bolgeye-bereket-getirdi.php)

 
Son Gezdiğiniz Portföyler »
            Ekibimiz
RE/MAX Erguvan Ekibi »
            İstek&Öneri
İstek ve önerilerinizi
bizimle paylaşın. »
          Hizmetlerimiz
Yaptığımız Hizmetler »
            Bölge Haritası
Bölge&Deprem Haritası »
            İski Koruma Bantları
 
          Yatırımcı Rehberi
 
          Çözüm Ortağınız
2/B Çözüm Ortağınız Olalım »
Usd       : 7,5593 TL
Euro      : 8,9590 TL
Sterlin  :
 9,8257 TL     TCMB
 
       
Copyright © 2009 RE/MAX Erguvan Ferhatpaşa Mahallesi Öğretmen Nevzat Tekin Cad. No:25/A Çatalca-İstanbul-Avrupa
Tel: 212 787 17 06    Tel-2: 533 950 38 18    Faks: 212 787 15 06

Haftanın 7 günü açığız